Dla kogo suplementy z argininą?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Arginina to związek chemiczny z grupy aminokwasów, a więc element cząsteczkowy, który buduje białko w organizmie. Jest kodowana przez DNA i często zaliczana do tzw. aminokwasów endogennych, co oznacza, że może zostać wytworzona przez nasz organizm z innych związków. Pośredniczy w przemianach azotowych – przenoszeniu azotu w mocznikowym cyklu Krebsa oraz w syntezie kreatyniny.

Jak działa?

Arginina, zwana też l-argininą, jest substancją warunkowo niezbędną, dlatego należy zapewnić jej odpowiedni poziom, by układy i funkcje ludzkiego organizmu mogły rozwijać się poprawnie. Arginina wspiera układ sercowo-naczyniowy, ponieważ stymuluje komórki śródbłonka do wytwarzania tlenku azotu odpowiadającego za zwiększenie światła naczyń krwionośnych dzięki rozluźnianiu ich mięśni gładkich, co sprzyja poprawie krążenia. Niedobór tlenu azotu może powodować nadciśnienie tętnicze, zmiany miażdżycowe, czy zastoinową niewydolność serca. Arginina chroni również wątrobę, przekształcając toksyczny dla niej amoniak w mocznik. Tym samym wspomaga leczenie zaburzeń czynności wątroby, które wiążą się z nieprawidłowym przebiegiem cyklu mocznikowego. Jest także istotna dla wzrostu, sprawności mięśni i ich naprawy – jest odpowiedzialna za produkcję energii w mięśniach oraz transport, magazynowanie i wydalanie azotu. Arginina wpływa znacząco na funkcje płciowe mężczyzn i leczenie bezpłodności. Bierze udział w produkcji nasienia, ułatwia erekcję prącia i pomaga w przypadku zaburzeń wzwodu. Jak już pisano – arginina poszerza światło naczyń krwionośnych dzięki stymulacji do wytwarzania tlenku azotu. Bez poszerzonych naczyń krwionośnych nie sposób osiągnąć erekcji. Wspiera też układ immunologiczny i przyspiesza gojenie się ran – zmniejsza ryzyko infekcji po operacjach, poprawia syntezę kolagenu i aktywuje naprawę tkanek.

Dla kogo suplementy z argininą?

Najlepiej wchłanialna suplementacja argininą, to przyjmowanie jej w formie naturalnej (literka „l” w nazwie) lub w postaci wolnej. Te dwa sposoby zapewniają najskuteczniejszą wchłanialność do krwioobiegu, omijając proces trawienia. Suplementy z argininą wskazane są dla sportowców, którzy wykonują ćwiczenia siłowe, a także osób cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego, chorobę wieńcową, słabe krążenie krwi, nadciśnienie, marskość wątroby, bezpłodność, impotencję oraz infekcje. Takiej suplementacji nie poleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, chorym na schizofrenię, niewydolność nerek i niewydolność wątroby (niezdolność do do spełniania prawidłowych funkcji metabolitycznych oraz syntezy białek), a także chorującym na nowotwory.

READ  Jak powiększyć karę od anonimowego Anonimowego - Bathmate Herkules

Jak dawkować l-argininę?

Przeciętna dawka oscyluje wokół 500-5000 mg na dzień. Przyjmuje się ją codziennie na czczo lub po 2 godzinnej przerwie po posiłku. Trzeba pamiętać, że l-argininy nie łączymy z lekami na nadciśnienie. Należy wziąć je o innej porze.

Jakie skutki uboczne?

Arganina jest substancją stosunkowo bezpieczną, gdyż organizm sam potrafi zneutralizować jej nadwyżkę. Niekiedy jednak pojawiają się skutki uboczne w postaci nudności i wymiotów oraz zwiększać kwasowość w żołądku poprzez natężenie produkcji gastryny, co przekłada się na kłopoty trawienne.

Historia zastosowania

Historia argininy rozpoczęła się w 1886 roku, kiedy została ona wyizolowana z… łubinu. W 1930 roku W.C. Rose odkrył, że jest ona elementem wchodzącym w skład naszego organizmu, zaś dwa lata później Krebs zaobserwował jej ważką rolę w przebiegu cyklu ornitynowego. Rok 1940 przyniósł kolejne odkrycie – Foster zauważył bowiem, że arginina ma wpływ na syntezę kreatyny, która odpowiada za energię w mięśniach. W latach 50 i 70. przeprowadzone badania wskazały, że arginina to aminokwas endogenny, a dzieci i ciężko chorzy powinni przyswajać go więcej niż dorośli i zdrowi. W latach 80. argininę nazywano cudownym aminokwasem, dzisiaj naukowcy są ostrożniejsi w wydawaniu takich opinii, ale wciąż nie mogą zaprzeczyć, że arginina ma niebagatelny wpływ na kondycję naszego organizmu.

T
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*