Historia masażu

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Masaż znany jest od tysięcy lat. Jest o nim mowa w chińskim dziale Kung-Fu pochodzącego sprzed 3 tysięcy lat p.n.e. Wywodzi się z Chin i Indii, gdzie był stosowany głównie ze wzgledów leczniczych.

Masaż polega na oddziaływaniu na tkanki organizmu przy użyciu bodźców mechanicznych przy biernej posatwie masującego. Masaż leczniczy ma na celu poprawę psychofizyczną osoby masowanej. Stosowany jest w leczeniu schorzeń ortopedycznych, ginekologicznych, neurologicznych, pediatrycznych a także chorób wewnętrznych. Można go także stosować profilaktycznie.

Początkowo masaż był stosowany podczas wypełniania obrzędów religijnych, przy okazji spełniając również funcje lecznicze. Dopiero hinduska Księga Weda, pochodząca z 1800 r.p.n.e zawiera szczegółowe wskazówki na temat tego, jak należy wykonywać masaż.

Odszedł on jednak z czasem od kręgu religijnego, jednak medycyna nie wciągnęł go pod swoje skrzydła. Był stosowany i uznawany przez niektórych lekarzy w celu wyleczenia schorzeń, czego dowodzą zapiski Hipokratesa, Celsusa czy Galena. Szczególnie ważny był w Grecji, gdzie bardzo często korzystali z niego sportowcy uczestniczący w Igrzyskach Olimpijskich. Masaż ten różnił się jednak od współczesnego, polegał on bowiem na namaszczeniu przed olimpiadą ciała sportowca oliwą. Od tej czynności wywodzi się masaż zwany masażem klasycznym.

Podobnie jak Grecy, tak i Rzymianie korzystali z masażu. Dowodem tego może być fakt, iż cierpiący na rwę kulszową Juliusz Cezar poddawał się masażom wykonywanym poprzez głaskanie, szczypanie oraz ugniatanie.

Na terenie naszego kraju w XIV wieku funkcjonowały łaźnie parowe, w których korzystający tuż po kapieli poprawiali krążenie poprzez zastosowanie biczy rózgami.

Podczas gdy w średniowieczu nauka i lecznictwo odeszło w cień, zainteresowanie masażem następuje w XVI wieku. Wtedy bowiem francuski chirurg Ambroży parę zwrócił uwagę na to, jak dużą ulgę w cierpieniu przynosi masaż metodą uciskową. Prócz ulgi zauważył również zmiany zachodzące w skórze. Swoją obserwację dr parę zapisał i zaczął stosować masaż jako metodę leczenia. Masażem zainteserował się na tyle, że nie tylko zaczął go stosować w praktyce, ale także przeprowadził badania na temat jego fizjologii.
Ważnym dla historii masażu był także filozof, Bacon Warulamski, który jego zasady połączył z mechanoterapią.
Masaż zawdzięcza także swój rozwój licznym badaniom przeprowadzonym przez dr Friedlicha Hoffmana, jednego z największych zwolenników stosowania masażu w lecznictwie.

READ  Czarna pasta do zębów Warzywne wybielanie węglem

Największe zainteresowanie masażem ma jednak miejsce w XIX wieku, do czego przyczynili s ię lekarze szwedzcy. Stworzyli oni metodę terapeutyczną i higieniczną, zwaną gimnastyką szwedzką, w której wykorzystywano masaż. Swoją pracę zebrali w opracowaniu, które zawierało informacje na temat tego, jaki masaż stosować w poszczególnych chorobach i jaki w profilaktyce.

W grupie lekarzy szwedzkich znalazł się między innymi Per Hanrik Ling, jeden z najznakomitszych w swoim fachu, założyciel Centralnego Instytutu Gimnastycznego w Sztokholmie. Równolegle w czasie na terenie Francji inny lekarz, Martin de Lyon dokonał samowyleczenia lumbago z wykorzystaniem masażu.

Inny lekarz, Johan Mezger, mieszkający w Amsterdamie, założył szkołę masażu klastycznego. Lekarz ten wykonywał liczne doświadczenia, które zapisywał, by zebrać swoja wiedzę w dziale na temat masażu, jego metod, wskazań i przeciwwskazań. Jego uczniowie, zgłębiając wiedzę na temat masażu, wykorzystywali ją na swoich pacjentach. Jednym z uczniów holenderskiego lekarza był Polak, Izydor Zabłudowski, który swoją działalnością i rozpropagowaniem masażu doprowadził do tego, iż wiadomości na temat masażu znalazły się na uniwersytetach a liczne prace naukowe na jego temat wychodziły w języku polskim, niemieckim i rosyjskim.

Wraz z rozwojem masażu odszedł on od kręgu lekarskiego, co miało związek z zainteresowaniem się nim ludźmi spoza tej grupy. Coraz częściej dało się słyszeć o masażystach niemal cudotwórców, którzy choć bez fachowego przygotowania i dyplomu lekarskiego, potrafili wyleczyć każde schorzenie. Wraz ze spotęgowaniem się tego zjawiska, medycyna odeszła od masażu.

T
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*