Potenga i peruwiański korzeń Maca

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Maca (Lepidium meyenii) to bulwiasta roślina z rodziny kapustowatych uprawiana w peruwiańskich Andach Centralnych na wysokości 4000-4500 m n.p.m. Jedynie wysokogórski, specyficzny klimat tropikalny sprzyja jej wzrostowi. Najcenniejszy, najbardziej unikatowy i bogaty w substancje odżywcze jest jej korzeń, stanowiący niezwykłe źródło dobrze przyswajanego białka. Bulwy tej rośliny przyjmują różną barwę w zależności od swoich właściwości. Wyróżniamy 3 rodzaje macy: żółtą, czerwoną i czarną.

Bardzo szerokie spektrum działania

Czarna maca słynie ze swych właściwości rewitalizujących i energetyzujących, ułatwia również proces uczenia się, dobrze wpływa na pamięć, spowalnia proces starzenia, łagodzi depresję, uspokaja i poprawia jakość nasienia. Czerwona maca zawiera bardzo dużo białka i sodu, stosowana jest w leczeniu przerostu prostaty i osteoporozy, jak również opóźnia proces starzenia, dodaje energii i zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Żółta maca z kolei poprawia samopoczucie w okresie menopauzy, wpływa korzystnie na płodność i libido. Wszystkie rodzaje macy łączy działanie zwiększające wytrzymałość fizyczną (test pływania przeprowadzony na myszach dowiódł, że są one w stanie pływać 30% dłużej, kiedy przyjmują macę), energetyzujące, przeciwdziałające osteoporozie, poprawiające funkcje seksualne, poprawiające płodność (badania dowiodły poprawę jakości nasienia u mężczyzn, a także zwiększenie ilości plemników w ejakulacie), regulujące gospodarkę hormonalną organizmu, wspierające walkę z anemią (w składzie jest wiele żelaza), poprawiające pamięć oraz spowalniające procesy starzenia (antyoksydanty zawarte w mace redukują wolne rodniki).

Dla kogo suplementy z korzeniem Macy?

Ten niezwykły suplement może przyjmować każdy, szczególnie zaś sportowcy i osoby prowadzące aktywny tryb życia, z uwagi na zwiększenie wytrzymałości fizycznej oraz bodziec energetyczny; osoby młode i uczące się, ponieważ maca wspiera procesy przyswajania wiedzy i zapamiętywania; osoby starające się o dzieci, gdyż suplement ten poprawia funkcje seksualne i libido, a także wpływa na jakoś nasienia i zwiększenie liczby plemników; osoby narażone na stres, jako że działa kojąco i uspokajająco; osoby starsze, bowiem reguluje gospodarkę hormonalną, niweluje negatywne skutki procesów menopauzy i andropauzy oraz przeciwdziała osteoporozie i spowalnia proces starzenia się; osoby chore i niedożywione, ponieważ jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych.

READ  Przyczyny zaburzeń erekcji

Dawkowanie

Porcja zalecana w ciągu dnia to 6g w przypadku osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, 3g dla dzieci w wieku 7-12 lat i 2g dla dzieci poniżej 7 roku życia. Macę należy spożywać po zmieszaniu z wodą, herbatą, sokiem, jogurtem, bądź innym produktem mleczno-zbożowym.

Skutki uboczne macy

Osoby cierpiące na choroby tarczycy, powinny unikać tego suplementu, ponieważ może potęgować objawy chorobowe i sprzyjać powiększaniu wola. Należy również wprowadzać Macę do diety w sposób powolny i ostrożny, by wykluczyć potencjalne uczulenie, które może objawiać się pokrzywką, zmęczeniem i zaczerwienieniem skóry. Efektem ubocznym może być także trądzik lub nasilenie PMS. Maca nie jest środkiem niebezpiecznym dla zdrowia, czy toksycznym.

Prawie dwa tysiące lat temu..

Po raz pierwszy o Mace można było usłyszeć już 1300-2000 lat temu w San Blas w Peru. W kronice hiszpańskich konkwistadorów z 1553 roku znajdziemy informacje na temat jadalnych korzeni tych roślin, a także wykorzystania jej do ściągania podatków od podbitych plemion. Już wtedy dostrzeżono, że ma ona niebagatelny wpływ na płodność, ale w późniejszym czasie jej spożywanie zostało zakazane, by chronić kobiety przed nadmiernym popędem seksualnym mężczyzn. Okazała się również doskonałym lekiem dla zwierząt domowych, które przywieźli ze sobą Hiszpanie i które z braku tradycyjnej paszy, wykazywały problemy z rozmnażaniem się. Ale maca to nie tylko libido, to także długowieczność, czego idealnym przykładem są Indianie Q’ero, zamieszkujący płaskowyż Junin w Peru. Lud ten bowiem, żywi się także macą i może poszczycić się średnią wieku przekraczającą 100 lat.

T
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*