Przerost prostaty
Przerost prostaty
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Przerost prostaty

Prostata spędza sen z powiek wielu mężczyznom, ale tak naprawdę, gruczoł ten ma każdy przedstawiciel płci męskiej. Jedynie przerost prostaty czy nowotwór prostaty są poważnymi schorzeniami, którymi można się zamartwiać. Zwróćmy uwagę na to, czym jest przerost prostaty, jakie są jego objawy i tryb leczenia oraz konsekwencje zaniechania wizyt u lekarza specjalisty z takim problemem.

Przerost prostaty, czy też rozrost gruczołu krokowego bądź stercza jest schorzeniem dotykającym zdecydowaną większość mężczyzn w podeszłym wieku. Na przerost prostaty choruje około 90% mężczyzn w wieku pomiędzy 60-tym a 85-tym rokiem życia. U młodszych mężczyzn schorzenie to występuje sporadycznie.

Większa

foto202895 3 Przerost prostaty

prostata oddziałuje często w sposób negatywny na sąsiadujące z nią organy, skąd też wynika pojawienie się nieprzyjemnych objawów schorzenia i dyskomfortu.

Przyczyny przerostu prostaty

Lekarze niestety nie są w stanie wskazać w sposób absolutnie jednoznaczny, jaki czynnik wywołuje przerost prostaty. Łagodny rozrost gruczołu krokowego może być więc spowodowany działaniem wielu czynników, czy procesów, które zachodzą równolegle względem siebie. Najczęściej diagnozowaną przyczyną przerostu prostaty są zmiany hormonalne zachodzące w męskim organizmie. Można więc powiedzieć, że schorzenie to zależne jest od testosteronu, który dostaje się do prostaty i tam za pomocą odpowiednich enzymów stymuluje komórki gruczołu krokowego do rozrostu. Tak dochodzi do rozrostu gruczołu.

Niewykluczone, że przerost prostaty będzie spowodowany wzajemnym stosunkiem hormonów estrogenu i testosteronu w organizmie. Wraz z wiekiem zwiększa się bowiem ilość hormonów żeńskich, z uszczerbkiem dla hormonów męskich. Korzystnie oddziałuje to na prostatę, która zaczyna się powoli powiększać.

Obrazek poglądowy pochodzi z Wikipedii

Objawy przerostu prostaty

Pierwszym objawem przerostu prostaty jest częste i długie oddawanie moczu w ciągu dnia. Konieczność wizyty w łazience może się też pojawić u mężczyzny w trakcie nocy. Uczucie nieznośnego parcia na pęcherz jest obecne każdego dnia i każdej nocy. Dla wielu mężczyzn jest to przypadłość, która pojawia się w określonym wieku, bowiem jest ona fizjologicznym następstwem starzenia się organizmu, niemniej jednak, takie objawy należy skonsultować z lekarzem specjalistą.

>>>>  Spóźniony okres – jestem w ciąży?

Powiększenie się gruczołu krokowego prowadzi do problemów z napełnianiem i opróżnianiem pęcherza moczowego. Wśród innych objawów wymienia się:

 • Trudności ze wstrzymywaniem moczu,
 • Trudności z rozpoczęciem wydalania moczu,
 • Uczucie zalegania moczu w pęcherzu moczowym po rzeczywistym jego opróżnieniu,
 • Zatrzymanie moczu,
 • Obrzęk stercza,
 • Popuszczanie moczu,
 • Wzrost ciśnienia w pęcherzu moczowym,
 • Przerost mięśniówki pęcherza moczowego,
 • Zakażenie układu moczowego,
 • Kamica pęcherza moczowego,
 • Niewydolność nerek,
 • Krwiomocz.

Leczenie przerostu prostaty

Jeśli pacjent zauważa podobne objawy u siebie, powinien zwrócić się do lekarza rodzinnego

foto202889 6 Przerost prostaty

lub urologa o konsultację. W zależnościom stopnia zaawansowania choroby i wieku czy ogólnego stanu zdrowotnego pacjenta, lekarz podejmuje określony tryb leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem kuracji leczniczej, należy wykonać badanie urologiczne i ultrasonograficzne, które pozwoli na dobór odpowiedniego trybu leczenia. Leczenie może obejmować zastosowanie:

 • Łagodnych preparatów pochodzenia roślinnego,
 • Środków farmakologicznych, poprawiających jakość życia pacjenta,
 • Operacje chirurgiczne, o małej lub dużej inwazyjności.
Poprzedni artykułM-Power– krem na powiększenie penisa
Następny artykułPrzyczyny przedwczesnego wytrysku
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.