Spóźniony okres – jestem w ciąży?
Spóźniony okres – jestem w ciąży?
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Regularna miesiączka to zazwyczaj komfort kobiet dojrzałych z ustabilizowanym cyklem. Okresy młodych kobiet często są tak rozregulowane jak rozkłady polskich pociągów… Pierwszą myślą, jaka przychodzi kobiecie do głowy jest ta o ciąży i wywołuje nieraz atak paniki. Jednak czy słusznie? Czy każde opóźnienie okresu od razu oznacza ciążę?

Powodów, dla których okres może się opóźniać, jest kilka. Tym najbardziej prozaicznym jest nieunormowany cykl menstruacyjny, podczas którego okres może ekstremalnie spóźniać się nawet o cały miesiąc (!). Chociaż jednokrotne „wypadnięcie” okresu zawsze oznacza, że w organizmie została zachwiana równowaga, to nie musi od razu oznaczać zawsze jednego… gdyż mogło

foto202815 8 Spóźniony okres – jestem w ciąży?

być to spowodowane przez na przykład…

STRES

Długotrwałe napięcie, kłopoty, które spędzają nam sen z powiek, zmartwienia niechcące wyjść z naszej głowy mogą odbić się nie tylko na psychice, ale również na funkcjonowaniu całego organizmu. O ile ten stan jest krótkotrwały, wtedy mobilizuje nasz organizm i stawia go w pozycji gotowości. Natomiast zbyt przedłużający się stan napięcia zaczyna wycieńczać organizm. Stara się on wtedy poradzić sobie ze stresem jak najszybciej, więc przekierowuje wszystkie wysiłki na pracę mózgu i mięśni kosztem innych organów, stąd też może wstrzymać tymczasowo okres, który, notabene, też jest obciążeniem dla organizmu. Dodatkowo, podczas stanu napięcia mózg pobudza ciało do produkcji męskich hormonów płciowych – androgenów.

W takich momentach warto wygospodarować kilka chwil „dla siebie”, odprężyć się, zająć się czymś przyjemnym zamiast obowiązkami czy pracą, ponieważ częstym powodem występowania stresu jest…

PRZEPRACOWANIE

Tak samo jak intensywne ćwiczenia fizyczne może być przyczyną zatrzymania czy opóźnienia miesiączki. Przeforsowanie i długotrwałe zmęczenie organizmu może doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej. W trakcie zbyt długiego wysiłku fizycznego dochodzi do utraty kalorii, soli mineralnych i płynów z organizmu. Organizm w pierwszej kolejności stara się je uzupełnić bądź zatrzymać te, które ma już zmagazynowane – dlatego nie może pozwolić sobie na utratę żelaza i czerwonych krwinek, które zniknęłyby podczas krwawienia. Nieregularny okres dotyczy ok. 50% kobiet wyczynowo uprawiających jakąś dziedzinę sportu.

>>>>  Jak wybierać perfumy ?

U sportsmenek może być to też połączone z tym, że w ich życiu częste są…

PODRÓŻE

Wiążą się one ze zmianą klimatu i strefy czasowej, w związku z czym organizm potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i okoliczności. Każdy wyjazd jest związany dodatkowo ze stresem, który również ma wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Dodatkowo, jak wiadomo, długotrwały stres spowodowany częstymi podróżami może być przyczyną, że organizm sam, bez naszego planu, rozpocznie…

foto202862 7 Spóźniony okres – jestem w ciąży?

ODCHUDZANIE

Rozpoczęcie diety, zwłaszcza bardzo restrykcyjnej i nagłej, jest dla organizmu nie lada wyzwaniem. Z dnia na dzień pozbawiony kalorii i wartości potrzebnych do życia „wpada” w panikę i zaczyna na zapas magazynować składniki odżywcze. Zbyt mała ilość dostarczanych kalorii powoduje spadek hormony leptyny, który odpowiada za regulację apetytu. Mózg, zaalarmowany, że nie dostaje prawidłowej ilości kalorii włącza tryb oszczędzania i wyłącza jajeczkowanie w myśl zasady – jeśli nie ma kalorii dla mnie, to tym bardziej dla mojego ewentualnego dziecka. Miesiączka zanika do czasu zakończenia diety i przytycia. Miesiączkowanie może zostać również zaburzone w wyniku zbyt dużej wagi ciała. Tkanka tłuszczowa produkuje estrogeny – żeński hormon. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym więcej estrogenów. Jeśli jest ich za dużo, okres może pojawiać się nieregularnie – za wcześnie lub za późno.

Zbyt wychudzony organizm wszystkie siły przeznacza na zachowanie kalorii i tym samym nie ma sił, żeby zwalczać…

INFEKCJE

Opóźnienie okresu może być spowodowane silnymi chorobami, niekoniecznie związanymi z układem rozrodczym, wystarczy zachorować na zwykłą grypę. Dzieje się tak, ponieważ zaatakowany organizm wszystkie siły przeznacza na zwalczenie najeźdźców – wirusów lub bakterii. Dopiero po zakończonej walce, kiedy już wyzdrowiejesz, może z czystym sercem zająć się regulacją Twojego okresu.

Podczas choroby często staramy się wspomóc organizm zażywając…

>>>>  Obfitość wytrysku

LEKI

Do grupy leków rozregulowujących okres zaliczają się środki psychotropowe, leki na nadciśnienie, na silną alergię i tabletki antykoncepcyjne – zwłaszcza te ostatnie, po ich odstawieniu. W momencie, kiedy hormony się uspokoją, okres powinien również

foto202864 5 Spóźniony okres – jestem w ciąży?

stać się również regularniejszy.

Każdą taką sytuację trzeba dokładnie omówić ze swoim lekarzem – nie wolno na własną rękę przerywać leczenia, gdyż może to spowodować, że dopadną nas poważne…

CHOROBY

Problemy z regularnym okresem mogą pojawić się podczas takich chorób, jak: choroby organów płciowych, problemy hormonalne, hiperprolaktynemia, cukrzyca, gruźlica, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół jelita nadwrażliwego, choroby wątroby. Do „dziedziny” chorób możemy zaliczyć też przebytą chemio- i radioterapię okolic brzucha i miednicy.

Poprzedni artykułĆwiczenia i sport
Następny artykułTabletki antykoncepcyjne
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.