ZDROWIE GENTLEMANA JĄDROWA SPRAWA

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Bardzo dużo mówi się o raku piersi wśród kobiet. Jednak bardzo rzadko wspomina się o równie narażonym na choroby narządzie męskim, jakim są jądra. Mężczyźni ogólnie mają taką złą cechę, która objawia się tym, że boją się lekarzy. Jakby uciekali przed tym, że coś może im dolegać. Wśród naszych znajomych są osoby, które wyznają zasadę, że nawet jeśli coś mi jest, to wolę o tym nie wiedzieć. Panowie, naprawdę nie zależy Wam na Was samych?

Wiele się mówi o tym, że współczesny mężczyzna się zmienia, że coraz chętniej sięga po kosmetyki. Jednak to nie wystarczy. Taki nowoczesny gentleman powinien też być świadomy własnego ciała i o nie dbać. Panowie, nie bójcie się lekarzy, oni naprawdę nie gryzą. Postanowiliśmy o tym napisać, bo rak jąder to coraz częściej występujący typ nowotworu u mężczyzn. Co ciekawe w grupie ryzyka są najczęściej osoby w wieku 17 35 lat. Wcześnie wykryty rak jąder jest wyleczalny niemal w 99%. Jednak to, co jest najważniejsze, to świadomość i samobadanie. Podobnie jak kobiety w przypadku piersi, każdy mężczyzna powinien przeprowadzać taką kontrolę przynajmniej raz w miesiącu. Jest to bardzo proste. Najlepiej badać jądra w kąpieli lub pod prysznicem. Wszystko ze względu na to, że skóra moszny jest wtedy miękka i rozluźniona co sprawia, że łatwiej wyczujemy wszelkiego rodzaju. Każde jądro badamy osobno. Należy to robić przetaczając jądro delikatnie między kciukiem a palcem wskazującym. Podczas takiego badania sprawdzamy, czy nie pojawiły się jakieś zgrubienia, Warto też zwrócić uwagę na to, czy skóra moszny nie jest napięta, chropowata lub nie zmieniła koloru. Przy takim badaniu sprawdzamy również, czy któreś z jąder nie jest powiększone. Jądra lekko również uciskamy, jednak bardzo delikatnie. Zdrowe jądro będzie miękkie i gładkie. Jeśli poczujesz, że jest twarde lub chropowate, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu otrzymania skierowania do urologa. Ważna informacja: małe, twarde zgrubienie połączone z jądrem na tyle worka mosznowego nie świadczą o niczym negatywnym. Są to po prostu Budowa jąder jest też taka, że jedno jest ułożone wyżej od drugiego. 

READ  Piperine Forte – opinie – cena

Co, jeśli pojawią się niepokojące znaki?

Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Tak jak pisaliśmy wcześniej, jeśli wyczujesz niepokojące Cię zmiany, przede wszystkim udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Od niego otrzymasz skierowanie do urologa. Razem zbadacie sytuację i zobaczycie, czy są powody do obaw. To z czym na pewno musisz zawalczyć to wstyd. Jak pokazują badania, to właśnie jest najczęstsza przyczyna braku regularnych badań przez mężczyzn. Panowie, nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie, wstydzić się powinniście tego, że nie badacie się regularnie. Świadomy swojego ciała mężczyzna nie boi się konfrontacji z lekarzem i przede wszystkim ze swoim ciałem. Zadbajcie o swoje jaja, bo tego nikt inny za Was nie zrobi.

Profilaktyka tak jak przy każdym typie nowotworów jest najważniejsza. Im wcześniej wykryty tym większa szansa na wyleczenie. Nie dajcie się rakowi, weźcie jaja w swoje ręce i sprawdźcie, czy czeka je jeszcze długi termin przydatności, czy może trzeba go lekko przedłużyć z pomocą lekarza.

T
Nazywam się Tomasz Raczyk. Od lat moim zamiłowaniem jest medycyna alternatywna i filmowanie ptaków w przyrodzie. Ukończyłem studia medyczne z wynikiem bardzo dobrym. Obecnie piszę praca doktorską. W wolnych chwilach montuje filmy o przyrodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*